Jedenácté mládě pásovce kulovitého je zatím očím návštěvníků zoo skryto
Už své jedenácté mládě porodila v plzeňské zoo pravděpodobně v prvních prosincových dnech samice pásovce kulovitého. Svého potomka pečlivě schovává a v prvních týdnech zůstává skryto v dutinách vyplněných substrátem. “I když je samička bezproblémová a kontaktní, je zároveň velmi citlivá na vyrušování v době odchovu, je tak velmi těžké mládě najít a určit přesnou dobu porodu je téměř nemožné. V prosinci měli ošetřovatelé štěstí, když samice využila dutinu, do které bylo možné nahlédnout, viděli mládě a potvrdili narození malého pásovce. O pár dnů později jsme v příhodném okamžiku mládě zkontrolovali,” uvedla kurátorka primátů a šelem v plzeňské zoo Lenka Václavová.
Malý pásovec je zdravý a vážil čtyři sta gramů. “Pohlaví jsme určit nedokázali, mláďata a stejně tak dospělí pásovci kulovití se dokáží stočit do dokonalé koule, která nejde rozevřít bez použití síly, ale k tomuto kroku nehodláme nikdy přistupovat, stačí pár týdnů opatrné manipulace a pásovci si uvyknou na kontakt, jejich obranný mechanismus pak není tak křečovitý a určení pohlaví bude možné,” popisuje Lenka Václavová.
Plzeňská zoo chová pásovce kulovité (od roku 2010) a štětinaté (od roku 2002). V 60. letech měla podle mluvčího zoo Martina Vobruby i pásovce devítipásé. S těmi současnými se návštěvníci setkají v Tropickém pavilonu Z, kde pásovci včetně aktuálního mláděte obývají společnou expozici s tamaríny žlutorukými), ale také tak v amazonském pavilonu z roku 2014, kde žijí i další zástupci savců jihoamerického deštěného pralesa – drápkaté opice, chvostani, mirikiny, kuandu, kynkažu nebo paky nížinné.
Foto Kateřina Misíková