Připravte se na podzimní sezónu klíšťat. Pejska je nutné chránit před parazity i nyní
Mnoho psích majitelů ke konci léta „poleví“ s ochranou pejska od klíšťat a dalších parazitů. Ti ale ke konci léta ze dne na den nezmizí, jejich aktivitu ovlivňuje především počasí, a ne roční období. Klíšťata jsou často aktivní již od 5 stupňů Celsia, a tyto teploty mohou být během celého roku, i v zimě. Nechráněný pes tak může být pro klíšťata opravdu velmi snadnou kořistí. Navíc se u nás začínají objevovat i druhy klíšťat, které byly dříve běžné pouze v teplejších oblastech Evropy.
Pozor na spadané listí a vysokou trávu
Podzim může být pro klíšťata opravdu rájem. Nejvíce mohou “útočit“, když se zvýší vlhkost a spadne teplota. Dobré je si dát pozor především na spadané listí, které poskytuje klíšťatům ideální podmínky, protože se jedná o vlhké místo bez přístupu slunce. Potencionálním nebezpečím pro pejsky je také vysoká tráva, která v podzimním počasí může být vlhčí než v létě, a to je pro klíšťata příjemné prostředí. Pokud pes při procházkách rád běhá do listí i vysoké trávy, raději ho pak doma důkladně zkontrolujte. „Klíšťata se dokáží ke kůži psa velice rychle přisát, a pokud je včas neobjevíme, živí se krví zvířete, a tím na něj mohou přenášet různá onemocnění. Důležité je proto zvíře kontrolovat, i když má ochranu proti vnějším parazitům. Především pokud chodíte často do přírody,“ radí veterinární lékařka Renáta Valášková.
Jaký druh antiparazitik zvolit?
Pokud žijete se psem ve městě, na podzim a v zimě jsou ideální volbou jako ochrana před ektoparazity k tomu určené spreje nebo pěna, které je vhodné na psa pravidelně aplikovat, aby byl chráněný při procházkách do přírody. Žijete-li v přírodě, je výhodnější stálá ochrana, jako je například elektronický repelent Arpalit, který ochrání zvíře až 10 měsíců.
Blechy milují „teplo domova“
Mezi další parazity, kteří mohou ohrožovat psa, patří také blechy. Ty často přenášejí mnoho nemocí a u psů mohou způsobovat alergie, anémii (to především u štěňat) či je nakazit tasemnicí. Někdy si lidé myslí, že v zimních měsících nejsou blechy, stejně jako klíšťata, aktivní. Blechy ale milují teplo a v podzimních měsících se o to raději nastěhují do tepla domova a mohou tak rychle „zablešit“ celý byt či dům.
A jak poznáte, že váš čtyřnohý kamarád má blechy? Pozorujte, jestli se častěji nedrbe a nemá v kožichu černé tečky. Někdy může mít pejsek v místě kousnutí i zarudlá místa. Na rozdíl od klíšťat, která se drží především v srsti psa, blechy se mohou vyskytovat i v pelíšcích, gaučích či kobercích.
Používejte kosmetiku s „ochranou“
„Na podzim také pejsci línají a obnovují si svoji srst. Je proto dobré pejska více koupat a tím podpořit obměnu srsti. Můžete použít přírodní šampóny, které jsou určené ke snížení výskytu ektoparazitů jako jsou blechy, klíšťata, vši a všenky a jejich vývojových stádií. Tím (nejen) v podzimních měsících podpoříte ochranu před ektoparazity. Po umytí pejska, obzvláště v době línání, srst dobře vysušte a vykartáčujte. U dlouhosrstých psů je vhodné po umytí šamponem použít kondicionéry k ošetření srsti kožešinových zvířat, které jsou k dostání i s řadou pečujících složek, jako jsou vitamíny, oleje či elastin,“ dodává veterinářka Renáta Valášková.
I