Pěstounství na Plzeňsku funguje. Rodina ale potřebuje podporu
Na tom, že děti patří domů, a ne do domova, se shodneme asi všichni. I přesto u nás žije stále mnoho dětí mimo svoji vlastní rodinu. Důvodů bývá hned několik. Biologičtí rodiče nemohou, neumějí a leckdy se ani nechtějí postarat o své ratolesti, pro které tak jednou z možností, jak prožít šťastné dětství, bývá institut pěstounské péče. Být pěstounem si často nezadá s úkoly komiksových hrdinů, kteří při svém náročném a dlouhodobém poslání nezřídka potřebují podat pomocnou ruku. A právě pro ně je tu spolek Rozum a Cit, který těmto superhrdinům pomáhá už více než 20 let.
Nezisková organizace Rozum a Cit, z. s. odkazující svým názvem na slavný román Jane Austenové, ve kterém se hrdinky musely smířit s tvrdostí života, pomáhá pěstounským rodinám v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji, kde se klíčoví pracovníci starají o více jak 220 pěstounských rodin. Pracovníci pobočky v Plzni pečují o 70 rodin z Plzeňského kraje, kterým nabízejí komplexní služby doprovázející organizace. Atmosféra každé rodiny, její hodnoty, historie a výchova je unikátním a neopakovatelným příběhem, a proto Rozum a cit přistupuje ke každé rodině individuálně, především jako partner s respektem a porozuměním.
„Základní pomoc pěstounským hrdinům se skrývá pod tzv. doprovázením. Náhradní rodičovství s sebou nese úskalí a témata vyžadující odbornou pomoc. Klíčový pracovník je s rodinou v intenzivním kontaktu, nejméně jednou za dva měsíce osobně (jinými kanály pravidelně), postupně zjišťuje konkrétní potřeby rodiny a úzce spolupracuje s pracovníkem OSPOD dítěte. Naši sociální pracovníci a další odborníci zodpovídají dotazy pěstounů, pomáhají pochopit a řešit specifické projevy dítěte, zajišťují pravidelné vzdělávání náhradních rodičů, asistují při kontaktu s biologickou rodinou dítěte a sestavují plán práce s dítětem,“ říká Daniela Kuhnová, výkonná ředitelka organizace Rozum a Cit.
Tím však pomoc nekončí
Práce pěstounů je běh na dlouhou trať, odměnou je však ten největší dar na světě – úsměv na dětské tváři. I superhrdinové mají nárok na odpočinek, a proto Rozum a Cit nabízí svým rodinám odlehčení v podobě výletů či víkendových pobytů pro děti. V případě závažných důvodů průvodce pomáhá pěstounům s krátkodobou pomocí. A pro případ, kdy pěstoun pocítí známky „vyhoření“ nebo byl osud dítěte až příliš tvrdý na tak malé a bezbranné stvoření, pomůže se zajištěním poradenství či terapie.
Rozum a Cit doprovází pěstounské rodiny v Plzeňském kraji i díky podpoře města Plzně, které přispívá na vzdělávání, poradenství a terapeutickou podporu. Do budoucna spolek na Plzeňsku chystá také takzvané filiální terapie, které se věnují tréninku rodičovských dovedností, nebo podpůrné skupiny pro děti z pěstounské péče. Pokud tedy rodina potřebuje pomoc nebo cennou radu, Rozum a cit je tou pravou organizací, která rodině pomůže vyřešit i ten nejpalčivější problém.
Hledáte-li doprovázející organizaci v Plzeňském kraji, navštivte stránky www.pestouni-rac.cz, kde se dozvíte vše potřebné. Naši klíčoví pracovníci mají volné kapacity a rádi vám pomohou s touto životní zkouškou.
Zdroj: Nezisková organizace Rozum a Cit, z. s.
První dva snímky jsou ilustrační, na třetím je Daniela Kuhnová, výkonná ředitelka organizace Rozum a Cit.