Na údržbu zeleně dává Plzeň ročně kolem šedesáti milionů korun

Kolem 60 milionů korun ročně vynakládá v  posledních letech Plzeň na údržbu zeleně na svém území. Stará se o 26 parků s  352 hektary trávníků a o skoro devět tisíc metrů čtverečních záhonů. Postupně pak revitalizuje jednotlivé lokality, z  nichž se stávají oblíbená místa pro odpočinek Plzeňanů i návštěvníků. I díky tomu patří krajská metropole k  nejzelenějším velkým městům v  České republice.

Například parkových ploch je v Plzni celkem 26. Se 42 hektary je největší z  nich Borský park. Přibližně polovinu jeho plochy přitom zabírá lesopark, v  jeho historické části jsou zavlažované pobytové trávníky. Zavlažují se také trávníky v  sadovém okruhu kolem historického centra, trávníky a na několika dalších místech. Nejstarším plzeňským parkem je Lochotínský park, který svému rekreačnímu účelu sloužil již koncem 19. století, kdy zde byly rašelinné lázně a malá kolonáda.

Cena za údržbu parku vzrůstá s  vodními prvky, jako jsou fontány, pítka, pumpičky či jiné. Tak například cena roční údržby parkové úpravy Mlýnská strouha v  Pallově ulici před rekonstrukcí v  dubnu 2010 činila ročně přibližně 200 tisíc korun, po úpravě parku, který má nyní vodní plochu, stojí město ročně 800 tisíc korun. Zahrnuje totiž každodenní úklid, ale i péči o vodní plochu včetně ryb. „Díky rekonstrukci parku tam míří mnohem více lidí než před tím. To vyžaduje větší náklady na úklid. I v  parku stojí krása peníze,“ řekla Hana Hrdličková z  oddělení urbanistické zeleně, které se o většinu zeleně, hlavně v  centru, stará.

O údržbu zeleně v  obytné zástavbě se starají většinou městské obvody. A není jí málo. Ve městě je přes 18 tisíc stromů v  ulicích, tedy ve vilových čtvrtích hlavně ve stromořadích, v  sídlištích pak rostou stromy často solitérně či v  malých skupinkách. „O stromy na veřejných plochách privátních vlastníků, například na parkovištích u super a hypermarketů, se nestará město, ale vlastníci pozemků. Výsadbu stromů na parkovacích plochách vlastníkům v  Plzni již od 90. let minulého století ukládá Generel dopravy v  klidu. Toto opatření má zamezit vzniku lokálních tepelných ostrovů ve městě a více jej ozelenit i při privátní výstavbě,“ doplnil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Prostranství v  Plzni také zkrášluje 617 metrů čtverečních záhonů letniček a 5378 metrů čtverečních trvalek včetně 1167 metrů čtverečních záhonů růží. Pro posezení slouží v  městských parcích téměř 3000 laviček.

Zdroj: www.plzen.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *