Děkujeme, ale vodu pro Bolevák se vyčistíme sami, vzkázala radnice teplárně
Plzeň zvážila nabídku společnosti Plzeňská teplárenská, aby přes úpravnu v jejím areálu město v budoucnu čistilo vodu z Berounky, kterou poté bude potrubím doplňovat do Velkého boleveckého rybníka. Město návrh prověřilo po technické i ekonomické stránce, a porovnalo jej s variantou čistit vodu z řeky ve své vlastní čistírně odpadních vod v Jateční ulici. Nakonec se vedení krajské metropole přiklonilo k variantě bez zapojení zařízení z areálu teplárny a společnosti poděkovalo za vstřícnost.
„Obě varianty byly v horizontu deseti let cenově srovnatelné. Varianta města pro čerpání vody z Berounky a využití naší čistírny je o něco levnější a je plně pod kontrolou města. Považujeme ji proto za výhodnější. Nicméně velmi děkujeme společnosti Plzeňská teplárenská za možnost zvážit i tuto variantu,“ řekl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.
„Potvrzuji informaci pana náměstka Šindeláře, že obě uvedené varianty jsou si velmi investičně i provozně podobné. Chápeme a akceptujeme rozhodnutí města Plzně. I nadále jsme připraveni, v případě, že by Plzeň změnila svůj postoj, tuto smysluplnou investici připravit a realizovat,“ uvedl za Plzeňskou teplárenskou její obchodně technický ředitel Jakub Vojta.
Hladina Velkého boleveckého rybníka už kvůli suchu klesá několik let. Město proto letos rozhodlo, že do něj doplní vodu z nedaleké řeky Berounky. Předtím, než se přečerpá do víc než padesátihektarového rybníka, projde přečištěním. Na doplnění vody z Berounky má Plzeň už i předběžný příslib správce vodního toku, tedy Povodí Vltavy. Mohla by odebírat vodu v množství do 20 litrů za sekundu s výjimkou nízkých vodních stavů. Město tak předpokládá odběr v profilu řeky nad čistírnou a možnost čerpat 270 dnů v roce. Při množství 20 litrů za sekundu by se měsíčně mohlo načerpat do rybníka kolem 52 tisíc metrů krychlových vody, což by znamenalo zvednutí hladiny o zhruba 11 centimetrů.
Zdroj: www.plzen.eu, ilustrační foto Mapy.cz