Jak bezpečně poznat hranice okresu a vyhnout se pokutě za porušení vládního nařízení?
Počínaje 1. březnem vláda odsouhlasila další zpřísnění epidemických opatření a mimo jiné výrazně omezila volný pohyb osob. Lidem nyní nezbývá, než setrvat na území svých okresů, tedy s výjimkou cesty do práce, k lékaři či na úřady. Kvůli svatbě nebo nakupování se mimo území dostat nelze. V případě cesty mimo okres se dotyčný musí prokázat čestným prohlášením nebo formulářem. Kontroly probíhají namátkově a za porušení hrozí pokuta do výše až 20 tis. Kč. Jenomže co když hranice okresu překročíte nevědomky? Prozradíme vám, jak je bezpečně rozeznat a přecházet nepříjemnostem.
Restrikcí přibývá a kapacita policie přestává stačit. Společně s příslušníky PČR proto na dodržování dohlíží také 5000 vojáků a přes 400 celníků. Podle ministra Hamáčka není cílem šikana obyvatel, ale snaha o to, aby občané zůstali doma, a zamezili tak šíření nakažlivého koronaviru. Policejní mluvčí David Schön uvedl, že během prvního týdne policisté provedli 700 tisíc kontrol a neumožnili průjezd více než 10 tisíc vozidel. Pokutu udělili 1450x, dalších 500 případů postoupilo do správního řízení.
Jak má ale člověk poznat, zda se v rámci cesty nevydá za hranici okresu? V České republice jich je celkem 76 a na hranici upozorňuje svislé dopravní značení. Jedná se o dopravní značení spadající do kategorie informativních značek, konkrétně „Hranice územního celku“ (kód IS 14).
Ale co když zrovna nebudete za volantem? K tomu, abyste například během delší procházky zjistili, kde přesně končí hranice vašeho okresu, vám poslouží služba Mapy.cz, kde jsou hranice okresů přehledně vyznačeny, což se samozřejmě hodí také pro plánování cesty, kdy si uživatel ověří, jestli se stále pohybuje ve svém okresu nebo již se omylem dostal do sousedního.
I