Krizový štáb kraje: všechny nemocnice fungují v režimu hromadného postižení osob
Krizový štáb Plzeňského kraje se dnes zabýval především problematikou očkování a nedostatku vakcín, epidemickou situací v kraji, která i nadále je závažná. Projednávalo se také řešení režimu hromadného postižení osob, v němž zařízení v kraji již poskytují péči od 21. února.
Epidemická situace a obsazenost nemocnic
Podle ředitele KHS Michala Bartoše je i nadále trend počtu nakažených osob v kraji denně více než 1000, aktuálně nejvíce postiženými okresy jsou Klatovsko, Plzeň-město a Plzeň-sever. Okres Tachov není na vzestupu. Také trasování nově evidovaných nakažených osob se dostává na hranici kapacit. Stále je evidentní nesdílení kontaktů, za kraj uvádí každý nakažený maximálně 1 osobu jako kontakt.
Situace v nemocnicích v Plzeňském kraji je i nadále kritická. V souvislosti s vyčerpáním lůžkových i personálních kapacit a následně nedostatečné možnosti poskytovat legislativně danou péči fungují všechna zařízení v režimu hromadného postižení osob. Tento stav byl ministerstvu zdravotnictví ohlášen dopisem 21. února 2021 prostřednictvím krajského koordinátora lůžkové péče. Legislativně tento stav nevyhlašuje hejtman, protože právní řád ČR pojem jako takový neeviduje.
K dnešnímu dni je hospitalizováno 665 osob covid pozitivních, z toho pak 115 vyžaduje intenzivní péči. Volné kapacity pro Plzeňský kraj dnešní ráno byly 59 standardních lůžek a pouze 1 intenzivní lůžko. Převozy pacientů v tomto týdnu byly realizovány celkem ve třech případech v rámci ČR. Kromě pondělního skokového nárůstu v počtu hospitalizovaných pacientů zůstává týdenní trend 100 pacientů, denně to pak i nadále je 15 pacientů přijatých do nemocnic.
V rámci pomoci působí aktuálně ve zdravotnických zařízeních 3 lékaři Armády ČR a dále armádní zdravotničtí pracovníci. Ve spolupráci s ČČK budou pomáhat také dva rotující týmy pracovníků, každý pak zvládne pečovat zhruba o 20 pacientů.
Pomoc ambulantních lékařů
O spolupráci s ambulantními lékaři uvažoval Plzeňský kraj ještě před nařízením vlády, která umožnila hejtmanům svým nařízením uložit pracovní povinnost právě těmto lékařům. Plzeňský kraj oslovil ambulantní lékaře a jejich zaměstnance dopisem s prosbou o spolupráci. Pro evidenci těchto lékařů a dalších pracovníků je zřízena webová databáze, kam se sami na základě vlastního rozhodnutí zaregistrují. Nemocnice v kraji pak dostávají denně seznam registrovaných lékařů a mohou podle své potřeby spolupráci s nimi realizovat. Kromě spolupráce v zařízení mohou tito lékaři pomoci také v očkovacích centrech, čímž se budou moci nemocniční lékaři věnovat pacientům v nemocnicích a nebudou muset očkovat v centrech.
V databázi je v tuto chvíli téměř 50 lékařů. Nemocnice ve svých požadavcích uvedly potřebu 22 lékařů a 118 nelékařských pracovníků. V současné době není tedy pracovní povinnost jako legislativní nástroj hejtmankou Plzeňského kraje využitý.
Testování
Testování ve velkých firmách i nadále probíhá, zapojeny jsou stávající armádní mobilní týmy i další odběrové týmy. Stávající odběrová místa mají naplněné kapacity, i přesto se v rámci personálních možností snaží rozšířit provozní dobu i na víkendové dny.
V souvislosti s nařízením vlády testovat ve všech firmách a zařízeních je očekáván zásadní nárůst na požadavky testovacích míst. Plzeňský kraj ve spolupráci s KHS Plzeň a Krajskou hospodářskou komorou osloví zaměstnavatele, aby zvážili možnost nakoupení testů, které na svém webu jako schválené uvádí ministerstvo zdravotnictví.
Očkování
Celkem je v kraji vyočkováno 41 607 dávek. Druhou dávku již má 13 314 osob, z toho pak je 4 869 seniorů 80+.
V posledním týdnu obdržel Plzeňský kraj 975 lahviček vakcíny Pfizer (Comirnaty) – 4900 dávek. Dále pak AstraZeneca 190 lahviček – 1900 dávek. Tyto vakcíny vždy pracovní skupina přerozděluje do jednotlivých očkovacích center tak, aby byly zásadně pokryty i druhé dávky. Z dodávky kraje musely být také přerozděleny vakcíny některým praktickým lékařům, které podle pokynů ministerstva měl prostřednictvím vysoutěženého distributora zajistit stát, a to od 1. března, kdy jim byla otevřena možnost očkovat.
Očkovací centra v kraji jsou schopna očkovat denně 4 000 osob. V tomto týdnu byla ve středu atakována hranice 2 000 očkovaných osob za den, což je poloviční kapacita kraje. V případě zapojení praktických lékařů by bylo denně v kraji očkováno 8 000 osob i s provozem velkokapacitního očkovacího centra v Plzni. To bude připraveno k zapojení do provozu od poloviny března. Jeho provoz stejně jako navýšení očkování v centrech je závislé na dodávce vakcín od státu. Výše dodávek není státem garantována, proto je i provoz očkovacích center otevřen v závislosti na týdenních dodávkách.
Školství
Od konce února bylo umožněno očkování pedagogů prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Očkování první dávkou má již 1500 pedagogů. Celkový zájem z 10 614 pedagogů v kraji projevilo 8 000 z nich.
Zdroj: Plzeňský kraj, ilustrační foto