5 tipů, jak vyčistit kuchyňské spotřebiče rychle a bez chemie

Topinkovače, rychlovarné konvice, kávovary nebo toustovače. Kuchyňské spotřebiče nám v kuchyni šetří spoustu času, a přestože je používáme i několikrát denně, na jejich čištění často zapomínáme. Přečtěte si naše tipy, jak je důkladně vycídit za pár minut a bez chemie.

Vodní kámen, připečené zbytky jídla nebo mastnota se nevyhnou žádné kuchyni a čím déle na spotřebičích ulpí, tím hůře se jich zbavíte. Pokud už vašim kuchyňským pomocníkům není pomoci, na FAVI.cz najdete všechno, bez čeho se při vaření neobejdete – od kuchyňských spotřebičů až po originální kořenky.

Topinkovače

Kdo by nemiloval k snídani dozlatova opečené toasty? Stačí je jen namazat máslem, přidat sýr nebo šunku a královská snídaně je na stole. Pokud ale používáte topinkovač často, v jeho útrobách se po pár týdnech nahromadí pěkná vrstva drobků. Čištění vám zabere sotva pár minut, předejdete tím ale nejen připečeným zbytkům, ale v extrémních případech i požárů. Ze všeho nejdříve vysuňte dno, vše vysypte a očistěte vlhkým hadříkem. K ruce si pak vezměte jakýkoliv štětec nebo menší kartáček s delší rukojetí a pečlivě s ním vyčistěte i vnitřek spotřebiče.

Toastovače

Přestože toastovač po každém použití pečlivě očistíte, některé připečené zbytky se v něm usadily natrvalo? Nalijte do pečicích čtverečků lžičku vody, toastovač zaklopte a zapněte. Pára teflonový povrch zbaví mastnoty i všech zbytků za vás, nečistoty pak jen stačí setřít papírovým ubrouskem. Chcete-li připalování toastů předcházet, vymažte toastovač před použitím kapkou oleje nebo ho jednoduše vyložte pečicím papírem. Stejnou fintou snadno vyčistíte třeba i vaflovače.

Rychlovarné konvice

Žijete v oblasti, kde z kohoutku teče tvrdá voda? Pak je vodní kámen usazený nejen na vodovodních bateriích, nebo ve sprchovém koutě, ale také uvnitř rychlovarné konvice. Vodní kámen sice není zdraví škodlivý, na druhou stranu spotřebičům rozhodně nesvědčí a značně prodlužuje rychlost ohřevu vody, což vás stojí energie navíc. Jak se ho zbavit snadno a rychle? Naplňte rychlovarnou konvici do poloviny vodou a přidejte dvě až tři lžíce kyseliny citrónové. Nechte vodu vařit a pokud kyselina vodní kámen nerozpustila na poprvé, postup opakujte. Nakonec v konci ještě alespoň dvakrát převařte čistou vodu, aby v ní nezůstaly žádné stopy po kyselině citrónové.

Tip FAVI: Hledáte univerzální čistič na kuchyňskou linku, skříňky i lednici? V rozprašovači smíchejte hrnek octa s hrnkem vody a šťávou z jednoho citrónu. Skvěle vycídí všechny tipy povrchů i nečistoty v lednici.

Kuchyňské roboty

Mixujeme v něm krémové polévky, ranní smoothie i ořechová másla. Kuchyňský robot je v kuchyni vaší pravou rukou, jeho čištění ale může být někdy oříšek. Do myčky nádobu dát nemůžete, u ručního mytí zase hrozí, že ji poškrábete. Řešení je přitom nasnadě: čištění nechte jednoduše na robotovi Nádobu naplňte do poloviny teplou vodou a přidejte dvě lžíce jedlé sody, mixér pak zapněte na nejvyšší rychlost a nechte pracovat 1–2. minuty. Všechny nečistoty se uvolní, na vás už pak bude jen nádobu pořádně vypláchnout a nechat uschnout.

Mikrovlnná trouba

Jak vyčistit mikrovlnku od mastnoty a připečených zbytků bez práce? Vyzkoušejte takzvanou napářku. Do misky s vodou nakrájejte citróny, dejte ji do mikrovlnky a zapněte na nejvyšší výkon zhruba na 3 minuty. Pára uvolní všechny nánosy nečistot, citrón zase troubu zbaví zápachu. Nakonec vnitřek spotřebiče vytřete houbičkou nebo papírovou utěrkou a je hotovo.

Tip FAVI: Chcete dodat své kuchyni trošku retro stylu? Podívejte se na starožitné mlýnky na Aukro.cz.

Foto Pexels.com

I

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *