Založení Plzně připomene rytířský turnaj. Díky plzeňskému radioklubu OK1OFM ví o výročí celý svět

Přesto, že není písemně doloženo, kdy přesně bylo založeno město Plzeň, je za tento rok považován letopočet 1295. “725. výročí si v Plzni připomeneme o víkendu Jezdeckým rytířským turnajem na počest krále Václava II. v neděli 27. září U Ježíška,” informuje ředitelka Nadace 700 let města Plzně Alena Kozáková.

Na prostranství u řeky Radbuzy se sjedou stateční páni s družinami. V klání koňmo se utká pět rytířů a jako šestý bude na dodržování regulí přímo na kolbišti dohlížet sám velmistr řádu německých rytířů Konrád z Feuchtwangenu.
Bude se tančit, zpívat a hlavně se budou lámat dřevce o štíty udatných jezdců. Doprovodný program bude oddělen od samostatného turnaje, návštěvník si bude moci vybrat, co chce vidět.

Vstupenka bude platit po celý den, začátky jezdeckých turnajů jsou v 11:00, 14:00 a v 17:00.  Podrobnosti na www.turnajujeziska.cz.

Díky plzeňskému radioklubu OK1OFM se o připomínce založení Plzně dozvídá celý svět. Radioklub aktivoval speciální vysílání pod zvláštní značkou OL725PLZ. „Už jsme měli zkušenosti z dřívějších podobných akcí  (700 let města Plzně v roce 1995, 100 let Viktorie Plzeň nebo v roce 2015  Plzeň-hlavní město kultury),“ říká Pavel Pok.  „Nejdříve jsme oslovili další radioamatéry z Plzně a okolí, abychom měli jistotu, že budeme aktivní po celý rok.  Následně jsme ve spolupráci s  Nadací 700 let města Plzně, vytiskli speciální pamětní QSL lístek, který po úspěšném s pojení zasíláme do celého světa. Na radioamatérském serveru QRZ.COM jsme prezentovali k čemu stanice vysílá, je tam též informace o Plzni, o její historii o osobnostech. Aby byl zájem ze zahraničí co největší, tak jsme také začali vydávat elektronický diplom, který si každý, kdo splní podmínky, může stáhnout na hamdiplomy.cz/plzen,“ doplňuje Pavel Pok.

V lednu 2020 se začalo vysílat a zájem byl opravdu obrovský a  stále trvá. Původní odhad byl 25-30 tisíc spojení, ale po 2 měsících byl odhad změněn na 50 tisíc  a to jistě nebude číslo konečné, neboť do 18. září 2020 je evidováno více jak 46 tisíc spojení  a  zavolali  radioamatéři ze 179 zemí z celého světa.  Nejvzdálenější spojení je s ostrovem Norfolk (patřící Austrálii) 16857 km. Zajímavá spojení jsou např. na ostrov Mauritius, na různé ostrovy v oblasti Karibiku a v Tichém oceánu a do mnoha afrických zemí, kde není mnoho radioamatérů. „Velký zájem nás těší. I když my radioamatéři jsme v éteru pořád, ale pod svými soukromými značkami, přece jen tahle speciální značka „táhne“ daleko více. Důkazem je nejen zatím počet uskutečněných spojení, ale např. stránku kde je informace o našem vysílání a o Plzni navštívilo do 18. září více jak 123 tisíc lidí ze 181 zemí. Vysíláme všemi možnými druhy provozu, telegraficky za použití Morseovy abecedy, fonicky a také různými druhy digitálního provozu. A že má akce smysl a je úspěšná, o tom svědčí mnoho e-mailů, které došly jako odezva, kde radioamatéři chválí a děkuji za naší aktivitu, děkují za diplom a protože jsme velmi pečlivě vybírali operátory, tak také chválí jak jednotliví operátoři zvládají nápor volajících stanic,“ uzavírá Pavel Pok.

Zdroj: Nadace 700 let města Plzně

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. 26.9.2020

    […] “Musím bohužel sdělit, že se pořadatelé rozhodli s ohledem na nová pravidla ohledně šíření onemocnění COVID-19 Rytířský turnaj U Ježíška zrušit. Zpráva o vysílání radioamatérů je samozřejmě platná,” rozeslala e-mail ředitelka Nadace 700 let města Plzně. Český pohled o akci informoval ZDE. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *