Vražda Ing. Čerta bude s kukuřicí, pohankou a rýží. Začíná projekt Plzeňských kulturních předzahrádek
Ve spolupráci s vybranými kavárnami, restauracemi a taktéž lokálními umělci nabídne iniciátor projektu – zástupci společnosti Film Servis Plzeň s.r.o. – unikátní koncept kulturních předzahrádek. V konkrétních termínech mohou lidé navštívit vybranou kavárnu či restauraci, rezervovat si nejen místo na její venkovní zahrádce a zakoupit si speciální menu, ale současně s tím si zajistit vstupenku na filmovou projekci či hudební představení, zprostředkované přímo na zahrádce či ve vnitrobloku tohoto zařízení. Jak projekce a hudební vystoupení, tak i menu budou tematicky propojeny.
O představení jednoho konkrétního programu jsme požádali koordinátora projektu a výkonného ředitele filmového festivalu Finále Plzeň Petra Veruňka. “Ve čtvrtek 6. srpna mohou filmoví fanoušci dorazit do Schované kavárny ve Zbrojnické ulici, kde budeme od 21:00 hodin promítat experimentální český snímek režiséra Oldřicha Lipského z roku 1967 Happy end. Ten je unikátní tím, že jeho děj sleduje příběh muže odsouzeného k smrti, ovšem pozpátku, tedy od jeho popravy až ke šťastnému konci narození. Jako menu k filmu si mohou diváci zvolit z variace domácích koláčků, které mají v promítaném snímku svou roli, dále rýžového flamery s jahodovou omáčkou a k tomu sklenici vína či domácí limonádu.” Vstupenky na projekci ve Schované kavárně budou k dispozici u obsluhy na baru kavárny od pondělí 13. července a za jednu vstupenku uhradíte 50 Kč. Speciální menu k filmu si lze objednat během projekce, menu však není zahrnuto v ceně vstupenky.
Další kultovní snímek Vražda Ing. Čerta, prezentující doslova vizuální a gastronomické orgie, jež vznikl v režii múzy československé nové vlny Ester Krumbachové, nabídne v neděli 26.7. od 21:00 hodin kavárna Walter ve Smetanových sadech. Zde si za 300 Kč mohou diváci zakoupit tentokrát nejen vstupenku na venkovní projekci zmíněného filmu, zprostředkovanou přímo před kavárnou, ale současně s ní obdrží při příchodu i speciální gin&tonic drink z nabídky kavárny a variaci tapas z kukuřice, pohanky a rýže, ochucené spirulinou či uzenou solí. “Součástí zakoupené vstupenky je samozřejmě zapůjčení sluchátek k projekci. Událost nijak neuzavíráme zájemcům, kteří chtějí kavárnu i tak navštívit a nemají zájem o projekci či nabízené menu. Kavárna bude otevřená také našim běžným návštěvníkům, stejně tak bude k dispozici menu či nápoje z klasické nabídky. Jako bonus si mohou tito návštěvníci dopřát jednoduše unikátní večerní atmosféru s přáteli a u oblíbeného drinku,” infornuje Jakub Koreis, majitel kavárny. Omezený počet vstupenek na tuto projekci půjde do prodeje opět od pondělí 13. července. Vstupenky budou k zakoupení přímo na baru kavárny a sám majitel uvádí, že v případě vysokého zájmu bude během léta nabídnut větší počet takovýchto silent projekcí.
Projekt však nabídne i akce zdarma a taktéž hudebně laděné události. Ve středu 26. srpna se bude u Parku Homolka prezentovat nově zřizovaná provozovna Kafe Smetanka, která dříve sídlila na plzeňském náměstí. Od 18:00 do 22:00 hodin budou na místě vystupovat lokální DJs a návštěvníci si mohou zakoupit Miladu. Oč se jedná? Milada je speciální gin&tonic drink, podávaný s filtrovanou kávou a grepovým džusem. Volba místa a gastronomického provozovatele opět není náhodná. Organizátoři uvedli, že Kafe Smetanka byla jednou z prvních a nejvíce postižených lokální provozoven. Zdejší event má dopomoci k prezentaci nově budované kavárny, jejíž výstavba je podpořena městským obvodem Plzeň 2 – Slovany.
“Plzeňské kulturní předzahrádky vznikly s cílem dopomoci k opětovnému rozvoji image města, jeho infrastruktury a lokálního cestovního ruchu po uplynulé situaci nouzového stavu, a to formou propojení lokálních dodavatelů služeb cestovního ruchu – gastronomických provozovatelů – s kulturou. Obě tyto složky byly výrazně zasažené vládními restrikcemi vyhlášenými z důvodu boje proti pandemii COVID-19. Tento unikátní koncept, cílený do jedné až dvou desítek letních večerů, nejenže propojí “business s kulturou”, ale nadto ukáže, jak výrazně umí kultura (ač taktéž postižená pandemií a souvisejícími restrikcemi) otevřít brány danému businessu a podpořit navýšení jeho příjmů plynoucích z turistického ruchu,” doplňuje na závěr Petr Veruněk. Projekt byl podpořen z dotačního programu Plzeňská 12 vyhlášeného městem Plzeň, jež vznikl s cílem zmírnit negativní dopady nouzového stavu na živnostníky, kulturní organizace a další subjekty. Další události a kulturně-gastronomické večery budou postupně uveřejňovány na Facebooku Finále Plzeň a na sociálních sítích jednotlivých kaváren a restaurací.
Zdroj: Film Servis Plzeň s.r.o.