Letní divadelní scény bojují o přežití a žádají informace. Týká se to i plzeňských festivalů

Provozovatelé letních scén vítají kroky k postupnému uvolňování mimořádných opatření a snahu vlády otevřít divadla k 8. červnu. Zároveň však zcela postrádají návrh regulí, za kterých bude možné provoz plenérových scén nastartovat. Bez těchto informací nemohou letní scény adekvátně rozhodnout o spuštění produkcí, prodejů vstupenek a mnoha dalších souvisejících postupů. Producenti aktivně navrhují jednotlivé dílčí kroky vedoucí k nastavení pravidel, jsou připraveni jednat s odborníky MKČR a MZČR. Provozovatelé letních scén jsou přesvědčeni, že vzhledem k venkovnímu charakteru mohou být tyto produkce otevřeny za odlišných podmínek než klasická divadla.

 V případě letních divadelních scén se obvykle jedná o dvou až tříhodinové představení hrané v jednom večeru pro několik set diváků (nejde tedy o mnohadenní akce pro tisíce návštěvníků). Vše v neuzavřeném a přirozeně větraném prostoru. Provozovatelé jsou připraveni zajistit veškerá hygienická a bezpečnostní opatření, stejně jako obchody, sportovní centra nebo trhy, kde lidé tráví srovnatelný čas.

Úplné zrušení letní sezóny by mělo silný ekonomický dopad na všechny zainteresované pracovníky, kteří jsou dopady pandemie zasaženi už od 10. března (u většiny soukromých produkcí se jedná až z 90 % o OSVČ a letní představení znamenají alespoň nějakou naději na výdělek). Stejně tak by mělo negativní ekonomický dopad rušení produkcí na další návazné služby (pronájmy soukromým, státním a městským subjektům, služby ubytovací či gastronomické a mnohé další). V neposlední řadě stojí samotní producenti, kterým v případě rušení či omezení produkcí vzniká zcela zásadní finanční ztráta ohrožující existenci oblíbených divadelních akcí, často s mnohaletou tradicí.

 Pokud by ke změnám vedoucím k razantnímu omezení či úplnému útlumu letních divadelních produkcí skutečně došlo, musí stát aktivně promýšlet svou podporu ve všech uvedených případech a neomezit se pouze na instituce „své“ a instituce „grantové“. Letní open-air představení se nedají ve většině případů přeložit. Odehrát je na podzim, v zimě nebo na jaře nelze.

Aby byly letní scény alespoň koncem června, či začátkem července otevřeny, je nutné znát „konečný“ verdikt nejpozději na začátku května.

Pořadatelé jsou připraveni splnit mimořádné podmínky provozování:

  1. Stanovení maximální kapacity vč. jejího zpětného navyšování (u části produkcí bude úprava kapacity akceptovatelná, u části produkcí však nikoli).
  2. Povinnost pro diváky a technický a produkční personál divadla nosit roušku.
  3. Dezinfekce pro diváky a personál při vstupu, na toaletách, u občerstvení.
  4. Omezení hotovostních plateb.
  5. Dezinfekce sedadel, zrušení půjčování dek a podsedáků.
  6. Regulace rozestupů mezi diváky při čekání na vstup do areálu, na občerstvení, toalety.

Otevření letních scén bude znamenat pro občany jeden ze symbolů návratu k běžnému životu. Může zachránit existenci mnoha divadelních společností závislých na příjmech ze vstupného i s jejich pracovníky, kteří se ocitli zcela bez prostředků. Svým divákům pak nabídnou autentické zážitky v době, kdy budou trávit volné dny v Česku.

Provozovatelé letních scén

Studio DVA divadlo (Michal Hrubý, producent)

Letní shakespearovské slavnosti (Libor Gross, umělecký ředitel)

Divadlo Bolka Polívky (Boleslav Polívka, principál divadla a jednatel společnosti)

Noc na Karlštejně – turné 2020 (Janis Sidovský, producent)

Divadlo Ungelt (Milan Hein, ředitel)

Jihočeské divadlo (Lukáš Průdek, ředitel)

Divadlo Kalich (Michal Kocourek, producent)

Spolek Kašpar (Jakub Špalek, ředitel)

Divadelní léto pod plzeňským nebem (Marcela Mašínová, ředitelka)

Nebílovské kulturní léto (Michal Jančařík, jednatel)

Dejvické divadlo – za Lesní slavnosti divadla (Blanka Cichon, ředitelka)

 

Zdroj: www.studiodva.cz, foto je z představení Cyrano z Divadelního léta pod plzeňským nebem 2019

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *