Ježíšek už v plzeňské zoo byl. Přinesl dárek chovatelům i všem návštěvníkům zahrady
Vánoční zvířecí dárek pro návštěvníky plzeňské zoo, ale i pro chovatele už je tady. V pátek 14. prosince se narodilo deset mláďat rypoše lysého. Malá kolonie těchto zvířat je v Plzni jen krátkou dobu, zoo ji přivezla z Jihočeské univerzity.
“Rypoš lysý je v mnoha ohledech unikát,” říká mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba. “Je to eusociálně žijící africký podzemní hlodavec – to umí zejména všekazi, mravenci či včely, ze savců pouze 2 druhy rypošů,” dodává.
Podle Wikipedie je rypoš lysý jeden ze dvou druhů savců, kteří žijí eusociálně. Mají složitou sociální strukturu, ve které pouze jedna samice (královna) a jeden až tři samci plodí potomstvo, zatímco ostatní členové kolonie jsou dělníci. Stejně jako některá včelstva, dělníci jsou rozděleni do různých kast namísto skupin. Někteří primárně hloubí tunely, zvětšujíce tak síť již hotových tunelů, někteří (vojáci) chrání skupinu před vnějšími predátory. V zoo je chován vzácně, v ČR je pouze v Plzni.
“Společenstvo rypošů lysých má královnu, která je největším jedincem – dosahuje hmotnosti až 50 g (vzácně i více), řadový jedinec do 35 g a měří 8-10 cm,” vysvětluje mluvčí. “Společenstvo má až 90 jedinců a jejich labyrint měří 3 až 5 km. Podzemní systém nor společenstva je komplikovaný, má spižírny, ložnice i slepé nory – záchody,” říká Vobruba.
Rypoši jsou dlouhověcí, dožívají se až 30 let – ostatní malí hlodavci jsou oproti nim výrazně krátkověcí; a rypoši jsou velmi odolní vůči bolesti a rovněž vůči rakovině; mají rovněž výrazně nižší tělesnou teplotu – kolem 28 oC. Živí se zejména hlízami, jedna velká, dorůstající hlíza jim může sloužit i několik měsíců. Dorozumívají se na blízko zvuky, jinak rovněž doteky; zrak mají slabý, ale některé barvy a odstíny vnímají.
Foto Kateřina Misíková