Druhé olešnické Medobraní dosladily pohádky

Historicky teprve druhé Medobraní, které se uskutečnilo v sobotu 15. září s podporou Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ v Olešníku na Českobudějovicku se podobně jako premiérový ročník této akce, konalo v pohádkovém duchu. A zájem návštěvníků byl veliký, o čemž svědčila zaplněná obecní náves.

Jihočeské pohádkové království v Olešníku zastupoval například jeho kancléř Marcel Göetz, ministr pro strašidla, novinář a spisovatel, Hynek Klimek. Nechyběl ani první pohádkový král, režisér Zdeněk Troška. Velká delegace hostů dorazila opět z Valašska, odkud pochází olešnický starosta Jaroslav Pavlica.

„Nápad uspořádat medobraní vznikl začátkem loňského roku při přípravách oslav 150. výročí založení včelařského spolku Dzierzon, který vznikl v Olešníku přes odpor tehdejších rakousko-uherských úřadů jako jeden z prvních ryze českých spolků svého druhu v regionu. První český včelařský spolek v Čechách byl založen v Třeboni roku 1847. Po 12 letech však zanikl. Spolek v tehdejším Volešníku, byl tedy sice v Jižních Čechách založen jako druhý, ale na rozdíl od svého třeboňského předchůdce vydržel a fungoval,“ uvedl Pavlica a dodal, že dlouhodobá podpora temelínské elektrárny tak dala možnost vzniku zcela nové obecní tradice.

V Olešníku se tak v sobotu soutěžilo o nejchutnější med, medový výrobek, ale také tančilo a zpívalo, třeba s valašskou kapelou Zakopčan. Návštěvníci se mohli rovněž zapojit do turnaje v pétanque O pohár starosty. Součástí byl program pro děti, prodejní medové stánky, stánky České pohádkové akademie, Turistického deníku či JCCR.

Obec Olešník, která leží asi devatenáct kilometrů severozápadně od Českých Budějovic, má zhruba 800 obyvatel. K centrální obci patří ještě dvě místní části, Chlumec a Nová Ves.

Svému rozvoji věnují Olešničtí velkou pozornost. Obec má vlastní mateřskou školu, základní školu, rozšířenou a nově zmodernizovanou požární zbrojnici, víceúčelový sportovní areál, letní plovárnu, dětské hřiště i kulturní dům. Vše nové nebo zrekonstruované. Včetně veřejného osvětlení, chodníků a silnic.

„Naší výhodou je blízkost Jaderné elektrárny Temelín, protože prakticky na všech zmíněných investičních akcích se Skupina ČEZ významně spolupodílela. To nemůžeme opominout, stejně jako podporu sportovních, kulturních a společenských akcí v rámci Oranžového roku v okolí elektrárny,“ zdůraznil Pavlica.

Významná podpora ČEZ, především v loňském roce směřovala do podpory včelařství. Temelínské elektrárna možná motivována chovateli medonosného hmyzu, založila na svých pozemcích vlastní včelstva.

Během první včelařské sezóny u Jaderné elektrárny Temelín stočil včelař Sergej Vlačiha cca 150 kilogramů medu. ČEZ ho využívá jako netradiční dárek z prostředí jaderné elektrárny a současně tím chce upozornit na čistotu provozu svého největší zdroje. (tz)

Foto obec Olešník

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *