Dobrodružství v korunách stromů se odehraje na Malé scéně
Tobiáš Lolness, oceňovaný dobrodružný román Timothéeho de Fombella, získá jevištní podobu. Příběh chlapce, který měří jen o něco víc než jeden milimetr a jehož domovem je koruna stromu, uvede na Malé scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni režisérka Lucie Ferenzová. Premiéra se odehraje 9. prosince od 17. hodin, první repríza pak 27. prosince ve stejný čas.
Francouzský spisovatel, divadelník a profesor literatury Timothée de Fombelle (*1973) stvořil strhující příběh o křehkosti světa a lidské statečnosti. Kniha oslovila nejen malé, ale i dospělé čtenáře a získala četná ocenění včetně prestižní Ceny Hanse Christiana Andersena. Román zaujal i režisérku Lucii Ferenzovou, která mu dala jevištní podobu. Její inscenace, stejně jako knižní předloha, je určená nejen dětským divákům. „V románu nechybí přesah, vtip a dokonce i dějinné analogie či ekologické uvažování. Baví mě také morální poselství knihy. Na čestnosti, přátelství a odvaze záleží, ne, že ne. A zlo často vzniká z malých nedorozumění, z nevědomosti, z omylů, a teprve časem vyroste do obludných rozměrů. Když ale najdeme příčinu zla, je možné s ním bojovat. Základem je být statečný a nevzdat to,“ vysvětluje a dodává: „Zjistila jsem, že děti mají knihu jako povinnou četbu, třeba je bude naše inscenace inspirovat a z povinné četby bude lákavé dobrodružství, co stojí za to podniknout.“
Hlavní hrdina Tobiáš (Ondřej Rychlý) žije v koruně stromu, mezi městy větví, lesy lišejníků a mechů a údolími kůry. Jeho otec Sim (Jaroslav Matějka) zasvětil celý život zkoumání světa stromu. Tajemství svého nového, ale pro přežití stromu nebezpečného, vynálezu však nechce prozradit. Tobiášova rodina je proto rozhodnutím vlastních lidí nejprve vypovězena do vyhnanství a později odsouzena. Život stromového národa začne ovládat uzurpátorský kšeftman Jo Mitch, který strom drancuje a lidi proměňuje v sobecké a ustrašené služebníky svých obchodních zájmů. „Toužil jsem přijít s něčím novým: osobním příběhem, který se nás dotýká. Je to román o dobrodružství, ale zároveň i o procházení životem. Zajímám se o literaturu a psaní, takže jsem si dával velké nároky: nedělat z dětí hlupáky a zůstat věrný literatuře. Děti jsou totiž chytřejší než dospělí, kteří mi občas vytknou přílišné množství postav či složitost příběhu. Ale nikdy mi nic podobného neřekly děti, které jsou zvyklé žít ve své vlastní představivosti,“ uvedl Timothée de Fombelle.
Převyprávět obsáhlý děj, odehrávající se v koruně stromu, bylo výzvou také pro výtvarnici Janu Haukrechtovou. Na scéně proto nebudou chybět nápadné masky z přírodnin, netradiční hmyzí hudební nástroje a mnoho dalších jevištních kouzel. „Chceme pracovat s kontrasty. Představte si, že obyčejná vážka je pro vás něco jako obří letadlo, anebo kapka vody v kůře je vlastně velké jezero,“ prozrazuje režisérka.Kromě Ondřeje Rychlého, který je zároveň autorem hudby nejen pro speciální nástroje stromových lidí, a Jaroslava Matějky se v inscenaci představí Kamila Šmejkalová a Ondřej Vacke.
Lucie Ferenzová vystudovala Filozofickou fakultu UK (obor bohemistika) a režii na DAMU, ještě na škole začala pracovat jako dramaturgyně v Divadle Na zábradlí. Spolupracuje s mnoha divadly (mino jiných Meetfactory, X10, A Studio Rubín, Divadlo Na zábradlí), spoluzaložila divadelní spolek Kolonie, je maminkou dvouletého syna. Letos získala dvě nominace na Cenu Divadelních novin v kategorii alternativní divadlo.
Michaela Svobodová
Foto Dita Havránková