Rodičovský pár kuandu obecného v plzeňské zoo má sedmý přírůstek!
Plzeňská zoo má další mládě kuandu obecného! Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Jeho starší české označení zní bodlinatec chápavý. Má totiž ovíjivý ocas. Ve dne spíše odpočívá, v noci vyráží na výpravy.
V chovu tohoto jihoamerického stromového hlodavce z příbuzenstva dikobrazů patří plzeňská zoo k nejúspěšnějším na kontinentu. Nejnovější přírůstek je pro oba rodiče již 7. mládětem. Bydlí v Amazonském pavilonu Z ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatými. Chov se v Plzni daří a potomci chovného páru postupně obohacují dalších zoo. Podle webu zootierliste.de je nyní chová 21 evropských zoo.
“Plzeňská zoo nyní chová 4 druhy hlodavců příbuzných dikobrazům: u sibiřského srubu klasické dikobrazy, v tropickém pavilonu dikobrazy palawanské neboli osináky filipínské, v africkém nočním pavilonu osináky africké,” informuje mluvčí zoo Martin Vobruba.
Mládě kuandu na svět přišlo v pondělí 13. listopadu. Na fotografii Kateřiny Misíkové je krásně oranžové, ale do nového roku již vstoupí v šedé barvě jako mají rodiče.
Kuandu obecný dosahuje délky těla 52 centimetrů, ocasu dalších 52 centimetrů, hmotnost se pohybuje mezi 3-5,3 kilogramy. Tento druh požírá ovoce, stonky, listy, pupeny, semena, květy, kůru, větve stromů, kořínky, příležitostně i úrodu z polí jako například kukuřici či banány.
Kuandu obecný obývá sever a východ Jižní Ameriky; objevuje se v tropických lesích. Rodí pouze jedno mládě. Samice bývají březí 195 až 210 dnů. Novorozené mládě váží asi 400 gramů, od narození má chápavý ocas a umí šplhat. Bodlinky jsou při narození měkké a měří 15 mm, brzy po porodu však ztvrdnou, délky bodlinek dospělců dosáhnou za 10 týdnů.