Vodáci vítají nápady kolem Vltavy, nátlak a represi odmítají

Organizátoři projektu Jedu vodu hýří nápady, jak lze zlepšit přístup k vodákům na Vltavě. V letním období připravili anketu ohledně služeb pro statisíce rekreantů, kteří Vltavu využívají. Týkala se mimo jiné kampaně Nebuď Šrot, která letos projekt Jedu vodu rozšířila. Její hlavní postavou byla vymyšlená negativní figurka zlobivého a nezodpovědného vodáka Šrota. Je patrné, že vodáci jsou ochotni něco pro lepší pobyt na řece sami udělat a sami se mohou i chtějí podílet například na její čistotě. Na veřejných webových stránkách originální ankety bylo celkem během anketního měsíce od půlky července do poloviny srpna 559 návštěvníků. Anketu vyplnilo 175 lidí, což je 31,3 procenta ze všech návštěv uvedených anketních stránek.

Díky patří Lesům České republiky a Jihočeské centrále cestovního ruchu

„Velice si vážíme podpory Lesů České republiky a Jihočeské centrály cestovního ruchu,“ uvedl za tři autory projektu Jedu vodu Martin Pavljuk. „Bez uvedené podpory bychom nemohli mimo jiné anketu zajistit tak, jak byla nakonec připravena,“ doplnil. Řekl také, že výsledky ankety ukázaly, že je dobré nabídnout vodákům jejich podíl na všem kolem jejich sezony. „Vodáci se rádi do podobných akcí zapojí. Je jen třeba jim podmínky připravit,“ řekl dále Martin Pavljuk.
Projekt Jedu vodu je sám o sobě životaschopný. Zajistil sběr odpadu, pomohl se zajištěním bezpečnosti vodáků na kritických jezech, nabídl využití mobilních WC po trase kolem vody, a podobně. Nejznámější z projektu jsou vratné kelímky, které nahradily plastové či papírové na jedno použití. „Jsme přesvědčeni o tom, že v budoucnu budou všichni ze služeb kolem Vltavy ještě více spolupracovat,“ podotkl Pavljuk. Vysvětlil, že starší lidé ze servisu kolem řeky jsou přece jen skeptičtější a projevují neochotu například zavádět vratné kelímky. „Naštěstí se stav celkově zlepšuje. Pomáhá k tomu i zájem ze strany vodáků, kteří ve velké většině chápou význam celého projektu,“ podotkl Martin Pavljuk.

Dominuje Šrot. Banery ze dřeva s jeho obrázky s motivačními slogany lidi zaujaly

Anketa potvrdila, že nenucená forma propagace čistoty kolem řeky v podobě neukázněného Šrota zaujala. Z respondentů se tento způsob zalíbil 144 lidem a jen 27 jich uvedlo, že se jim Štrot nezamlouval. „To jsou dobrá čísla. Nás také těší, že se lidé o těchto věcech bavili, že vše, co se kolem Šrota na řece pomocí banerů uvádělo, sledovali,“ řekl Martin Pavljuk. „I proto je pak snadnější nenásilnou formou přimět vodáky k tomu, aby dbali na čistotu řeky i jejích břehů.“
Ti, co banery nebo billboardy se Šrotem odmítali, uváděli jako hlavní důvod například, že podobná upozornění snad ani do přírody nepatří. „Víme, že banery mohou z tohoto pohledu i odrazovat. Nám však šlo o to, abychom vzbudili co největší zájem. A ten záměr vyšel. Pořádek na řece se mezi lidi dostal jako téma. A o to nám šlo,“ uvedl dále jeden z autorů projektu Jedu vodu. „V příští sezoně chceme i Šrota ještě vylepšit. Jednou snad nebude Šrot ani potřeba a vytratí se,“ přeje si Martin Pavljuk. „V každém případě je v současnosti dál třeba pracovat na chování návštěvníků. Aby místo podobných aktivit nepřišly represe v podobě zákazů a příkazů. O tom přece dovolená není a lidé takový přístup jasně odmítají. Všichni chtějí volnost, pohodu. A ta přijde s vlastní odpovědností lidí na řece i na jejím břehu. Ne se zákazy. I to ukázala naše anketa.“
Nevyloučil, že záměr ohledně čistoty u Vltavy se v budoucnosti soustředí i na samotný pobyt a pohyb vodáků v lesích kolem vody. „Také tady jsou rezervy, o kterých se ví. Lesy je nutné chránit stejně jako jinou část přírody,“ poznamenal Martin Pavljuk. „My přitom nechceme být jako pořádková organizace, to vůbec. Nechceme suplovat jiné. Pokud se nám však příště povede posunout se v této oblastí podobnými projekty jako je Šrot, jistě to bude přínos.“

Noemova archa a větší mediální podpora, další ze záměrů projektu Jedu vodu

Hned 135 respondentů ankety uvedlo, že na ně kampaň o Šrotovi působí pozitivně. Pět lidí si myslí, že na Vltavu Šrot nepatří a dalších šest míní, že není potřeba. „To jsou výsledky, které bereme. Lidé se mají vyjadřovat upřímně a tady jsme měli pocit, že upřímní byli,“ komentoval uvedená čísla Martin Pavljuk. „V každém případě se budeme snažit postřehy vodáků využít v co největší míře tak, aby našemu záměru pomohly.“
Poznamenal, že by prospěla i větší mediální podpora. „Na to, abychom se s naším projektem dostali více do podvědomí lidí budou třeba i finanční prostředky,“ připomněl Martin Pavljuk. „Někteří vodáci poznali Šrota až tady při sjíždění řeky. A to je na záměr projektu, aby se nechovali jako Šrot, někdy pozdě.“
Na povědomí o řece jdou lidé z Jedu vodu od lesa. Zrodil se i další nápad, jak ukázat vodákům, co je špatně. „Pet lahví je každý rok kolem řeky hodně. Přemýšlíme o tom, že bychom z nich ve spolupráci se studenty uměleckých škol někde na frekventovaném břehu Vltavy postavili Noemovu archu.“ Martin Pavljuk upřesnil, že se hledá vhodný pozemek a zvažují se další náležitosti. „Noemova archa by mohla oslovit hlavně děti a mladé lidi. A o ty jde nejvíce, protože příští roky budou na Vltavě patřit právě jim. Oni si budou vytvářet prostředí kolem řeky. A ukazuje se, že zájem mnozí z nich mají,“ zakončil Martin Pavljuk.

 

Projekt Jedu vodu s vratnými kelímky či snahou o celkovou větší čistotu kolem řeky a zdraví vodáků i letos podpořily Lesy České republiky. Například poskytly pozemky na umístění mobilních WC. Podílely se i na patnácti obrázkových banerech se Šrotem. Dalším z výrazných pomocníků letošního ročníku Jedu vodu byla Jihočeská centrála cestovního ruchu, která si pro rok 2017 dala do programu motto Jižní Čechy pohodové. Pohoda vodáků byla také jedním ze základních cílů projektu Jedu vodu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *