Končí sezona vodáků na Vltavě. Nikdo nechtěl být jako Šrot

Je čas na hodnocení sezony projektu Jedu vodu, který v loňském roce založila skupina tří mladých podnikavých lidí. Za úkol si trojice dala čistější prostředí kolem nejpopulárnější řeky vodáků v Česku Vltavy v části jejího nejfrekventovanějšího toku z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Letošní zájem o celý projekt byl větší. Odezvu měla i novinka s vymyšlenou postavičkou špatného vodáka Šrota.

Přes tři stovky pytlů s odpadem zaplnily sklad. Další se odvážely průběžně

Když se letos 16. září uskutečnila už tradiční akce čistění břehů Vltavy po vyvrcholení vodácké sezony, neposbíralo se na zmíněném úseku z Vyššího Brodu do Českého Krumlova tolik odpadu jako v minulých letech. Velký podíl na tom měla akce Jedu vodu, jejíž součástí byl sběr odpadu v průběhu celé sezony. Břehy Vltavy při ní dávají do pořádku na nejfrekventovanějších místech samotní vodáci i dobrovolníci.

„Jen v našem skladu jsme nashromáždili přes tři stovky plných pytlů odpadu,“ uvedl jeden z trojice zakladatelů projektu Jedu vodu inženýr Filip Hrdina. „Další odpadem napěchované stodvacetilitrové pytle jsme vyváželi na sběrná místa v průběhu sezony.“ Tato iniciativa stála peníze. Bylo třeba nakoupit pytle a také například sběratele odměnit. Za odevzdaný odpad dostávali nealko koktejly nebo trička.

Nejčastěji bezohlední lidé v přírodě zahazují pet lahve. I v letošním roce jich bylo v posbíraném odpadu spousty. Kuriozitou je, že hned za nimi jsou boty. „Lidé u vody ztratí hodně bot. Když se s lodí převrátí, cvaknou, mají často starost zachránit bagáž a chytit loď. Na odložené a volně položené boty už nemají pomyšlení,“ vysvětloval Filip Hrdina. Dodal, že mezi kuriózními nálezy byl kovový buben z pračky, nebo veliký kus železného plátu. „Lidé u řeky vyhazují i pneumatiky a další větší předměty,“ doplnil pro představu.

Organizátory z programu Jedu vodu potěšilo, že si vodáci všímali banerů u řeky, na kterých byly obrázky vymyšlené záporné postavičky Šrota. „Hlavně děti se těšily na pokračování originálního obrázkového seriálu,“ poznamenal Filip Hrdina. „Posádky se většinou dobře bavily a smály se. Nikdo nechtěl být jako Šrot. I proto chceme poděkovat Lesům České republiky a Jihočeské centrále cestovního ruchu za podporu našeho projektu.“

Záchranář Martin Pöschl měl těžké chvilky. Jedné ženě šlo o život

Po loňské úspěšné premiéře vyškoleného zdravotníka i záchranáře Martina Pöschla se také letos mohli vodáci na jeho služby spolehnout. Na dvou nejnebezpečnějších jezech opět zachytával převrácené lodě a pomáhal i s úrazy. „Na dvou stáncích jsme měli lékárničky. Tam si mohli vodáci drobná zranění od našich proškolených zdravotnic nechat ošetřit,“ poznamenal Martin Pöschl.

Proti loňsku bylo zraněných o něco méně. „Někdy teklo korytem řeky menší množství vody. Možná i to byl důvod, proč jsme měli jen výjimečně tržné rány na šití,“ podotkl. Potvrdil, že častým vodáckým zraněním je vykloubené rameno, když vodáci v nepřiměřené poloze zachycují těžší lodě.

„Jednou jsme zachraňovali mladou ženu, která na jezu ztratila vědomí,“ vybavil si horší chvilky z letošního roku. „Už to vypadalo na resuscitaci, protože jsme ani nemohli nahmatat tep. Nakonec se povedlo ženu rozdýchat a přivést k vědomí.“ Také to byl dobrý důvod k tomu, aby si letošní sezonu členové týmu Jedu vodu pochvalovali.

 

Projekt Jedu vodu s vratnými kelímky či snahou o celkovou větší čistotu kolem řeky a zdraví vodáků i letos podpořily Lesy České republiky. Například poskytly pozemky na umístění mobilních WC. Podílely se i na patnácti obrázkových banerech se Šrotem. Dalším z výrazných pomocníků letošního ročníku Jedu vodu byla Jihočeská centrála cestovního ruchu, která si pro rok 2017 dala do programu motto Jižní Čechy pohodové. Pohoda vodáků byla také jedním ze základních cílů projektu Jedu vodu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *