Začínají Haydnovy hudební slavnosti. Letos už popětadvacáté
Zahajovacím koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici začíná dnes už 25. ročník festivalu Haydnovy hudební slavnosti, který je nejstarší přehlídkou tzv. staré hudby v České republice.
„Joseph Haydn se už za svého života stal po právu skutečnou celebritou a my, kteří dnes na jižním Plzeňsku žijeme bychom na svého někdejšího souseda měli být patřičně hrdí. Už pětadvacet let si jeho jméno a jeho naprosto aktuální hudební odkaz připomínáme alespoň při festivalových zářijových dnech — ale měli bychom častěji,“ říká Milan Fiala, ředitel festivalu a kastelán státního zámku Nebílovy.
“Znovu, už popětadvacáté si vás dovolujeme pozvat na jižní Plzeňsko, abyste v Haydnově někdejším působišti zažívali neopakovatelné chvíle s krásnou hudbou, násobenou vizuálním zážitkem z historické architektury a půvabné krajiny. Více než dva týdny se zde spolu budeme setkávat a poslouchat hudbu starou několik staletí. A některým z vás se při tom možná povede i zapomenout na všednodenní shon a všudypřítomný stres,” zve na festival Milan Fiala.
Pětadvacátý ročník přehlídky staré hudby bude mít tři pomyslné vrcholy. Vedle zahajovacího koncertu to bude obnovená premiéra Mariánských nešpor Isfrieda Kaysera, kterou v největším mimopražském barokním kostele v Čechách, v chrámu Nanebevzetí P. Marie v Přešticích provede Kolegium pro duchovní hudbu Klatovy a Consortium musicum, a samozřejmě Závěrečný koncert v Plzni, kde Plzeňská filharmonie, vedená opět Jiřím Štruncem, a Kühnův smíšený sbor uvedou stěžejní Haydnovo oratorium Stvoření.
Na ostatních, spíše komorních koncertech se posluchačům představí mj. Petr Wagner, špičkový hráč na violu da gamba, varhaník Robert Hugo, cembalista a hráč na kladívkový klavír Jaroslav Tůma nebo soubor Capella Ornamentata. Návštěvníci festivalu se mohou těšit i na duo v Itálii působících, sympatických interpretek Ilarie Fantin a Kateřiny Ghannudi, na sopranistku Irenu Troupovou, Sojkovo kvarteto a další špičkové hudebníky.
„Své první pětadvacetiletí chce festival završit novou dramaturgií, v níž se snoubí festivalová tradice s některými inovacemi, jež prozrazují směřování festivalu v dalších letech a jeho mladický pohled kupředu. Jako každým rokem, i letos vám 25. Haydnovy hudební slavnosti přinášejí pestrou řadu koncertů se širokým repertoárovým záběrem staré hudby od konce šestnáctého století do první poloviny století devatenáctého,“ sdělil Vít Aschenbrenner, dramaturg festivalu.
“Vrátíme se spolu zpátky v čase do doby prašných nebo jindy rozblácených úvozových cest a formanských silnic, do krajiny rozdělené úzkými štráfy políček, na louky s tisícihlavými stády pasoucích se panských ovcí, do úrodných niv meandrujících řek Úhlavy, Úslavy a Radbuzy, kraje malých venkovských kostelů či barokních zámečků Jakuba Augustona. Na venkově se muzicírovalo odjakživa. V hospodách a na kostelních kůrech stejně jako v zámeckých salónech. A obsazení jednotlivých nástrojových partů se při tom často vlastně ani neměnilo. Komorníci a lokajové, najímaní mezi venkovským obyvatelstvem, měli nejednou povinnost hráčů v hraběcí kapele, tytéž klarinety, trubky a basy, které hrály o posvícení rozjařené venkovské společnosti, zněly v neděli při bohoslužbě v místním chrámu Páně. Hudba byla neodmyslitelnou součástí života panstva i poddaného lidu,” píše Milan Fiala na festivalovém webu.