Špalíček Bohuslava Martinů zazní ve čtvrtek v Měšťanské besedě v Plzni

Šestý koncert klasické abonentní řady A koncertní sezóny 2015/2016 Plzeňské filharmonie se uskuteční 17. března od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni. Večer je součástí 36. ročníku festivalu Smetanovské dny a v jeho průběhu zahraje Plzeňská filharmonie pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Ronalda Zollmana Špalíček (balet se zpěvem o 3 dějstvích, H.214 II) Bohuslava Martinů. Plzeňskou filharmonii doprovodí Kühnův dětský sbor vedený Petrem Louženským a jako sólisté sopranistka Pavla Vykopalová, tenorista Tomáš Kořínek a basista Jiří Sulženko.

 

Světově uznávaný český skladatel Bohuslav Martinů (1890 – 1959) patří k nejoriginálnějším tvůrcům 20. století. Jeho Špalíček je originální a v mnoha ohledech těžko zařaditelná kompozice, která představuje vlastně volné pásmo pohádek, lidových her a říkadel. Název má původ v označení lidových zpěvníků; určitý vliv sehrál zřejmě i stejnojmenný cyklus ilustrací Mikoláše Alše zpodobňující české folklórní tradice v různých ročních obdobích.

 

Spolu s Plzeňskou filharmonií vystoupí i přední čeští sólisté. Tenorista Jiří Sulženko (1958) je sólista opery Národního divadla, Tomáš Kořínek (1978) je držitelem mnoha ocenění ze soutěží doma i v zahraničí a již v roce 2004 se objevil v širší nominaci na cenu Thálie. Sopranistka Pavla Vykopalová (1972) stejně jako Tomáš Kořínek úspěšně působila v plzeňské opeře a od roku 1999 je stálým hostem Národního divadla v Praze, kde se představila téměř ve všech stěžejních rolích Mozartových oper. Za role Mařenky v Prodané nevěstě a Míly v Janáčkově osudu byla nominována na cenu Thálie. V neposlední řadě se během představení předvede také Kühnův dětský sbor (1932), který patří k nejvýznamnějším českým uměleckým kolektivům, známým nejen v Evropě, ale po celém světě. Za více než 80 let své existence vychoval tisíce talentovaných dětí a naučil je lásce k hudbě a umění. Z jeho nejnadanějších členů vyrostli významní umělci a umělkyně – dirigenti, režiséři, skladatelé, pěvci i instrumentalisté. Mimořádnou uměleckou pověst dokládají i oficiální pocty, jichž se tělesu dostalo, včetně European Grand Prix z roku 1998. Sbor za svou existenci nahrál na 50 CD české i světové hudby. Na mezinárodní sborové soutěži European Broadcast Union ve Wuppertalu získal 1. cenu. Posledním pozoruhodným úspěchem bylo obhájení 1. místa v prestižní mezinárodní sborové soutěži ve španělské Tolose v roce 2008, což se doposud žádnému ze sborů na světě nepodařilo.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *